Baseny w Częstochowie

W Częstochowie od wielu lat mamy dostęp do kilku różnych pływalni i zajęć organizowanych w ich murach. Blisko 20 lat można uczęszczać na zajęcia nauki pływania dla dzieci, czy po prostu popływać w ranach treningu. W naszym mieście dorastali sportowcy, którzy osiągali sukcesy na arenie sportowej. Gdzie mogli się uczyć pływać? Gdzie stawiali swoje pierwsze kroki w wodzie? O to spis basenów w Częstochowie.

PŁYWALNIA KRYTA MIEJSKIEGO OŚRODKA SPORTU I REKREACJI „KB” (Aleja Niepodległości 20/22)
To miejsce daje nam możliwość nie tylko pływania, ale też zakosztowania skoków do basenu z 5-metrowej wieży, dwóch trampolin 3-metrowych oraz dwóch trampolin o wysokości jednego metra. Sam basen ma długość 25 metrów, 12,5 metrów szerokości, a jego głębokość to w najpłytszym miejscu 1,10m, a w najgłębszym 3,65 m.
Warto zaznaczyć, że to miejsce jest jednym z nielicznych obiektów w Polsce, w którym odbywają się zawody z cyklu Mistrzostw Polski, Grand Prix Polski oraz Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży w skokach do wody. W roku 2018 Pływalnia przeszła termomodernizacje i przebudowę, a w roku 2013 obiektowi przyznano tytuł „Miejsce przyjazne seniorom”. Niezwykle ważne jest to, że to, że właściciel zadbał, aby z pływalni mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Miejsce to posiada pochylnię dla wózków inwalidzkich, ma w dyspozycji 2 wózki do komunikacji wewnętrznej, a także posiada oddzielne węzły sanitarne w przebieralni damskiej i męskiej.

W obiekcie honorowane są karty Benefit Systems, OK System i Vanity Style. Na terenie pływalni można skorzystać z sauny, siłowni, solarium oraz uprawiać aerobik i callanetics

PŁYWALNIA KRYTA „SIENKIEWICZ CZĘSTOCHOWA”
Na parterze częściowo podpiwniczonego budynku znajdują się: hol wejściowy, kasy, sanitariaty, szatnia, bufet z zapleczem, przebieralnie (damska, męska oraz dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi), sanitariaty i natryski dla użytkowników basenu, pomieszczenia biurowe, pomieszczenie ratowników z aneksem pierwszej pomocy oraz pomieszczenia techniczne.

W pływalni do dyspozycji są dwa baseny: pływacki o wymiarach 25 x 12,5 m i głębokości od 1,35 do 1,80 m oraz basen rekreacyjny (i do nauki pływania) o wymiarach 12,5 x 4 m i głębokości od 0.90 do 1,20 m z dwoma dyszami masażu karku oraz czterema podwodnymi dyszami masażu pleców

W obiekcie honorowane są karty Benefit Systems i OK System.

Na Pływalni Krytej „Sienkiewicz Częstochowa” istnieje możliwość skorzystania z różnego typu masaży: klasycznego, masażu sportowego, drenażu limfatycznego, zabiegu spa z bańką chińską i peelingiem całego ciała.

PŁYWALNIA PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2, ul. Baczyńskiego 2a  
Znajdziemy tam basen sportowy o wymiarach 25m x 12,5m i głębokości od  80cm do 1,80 m. Wejścia odbywają się w cyklach 45 minutowych. Grupa uczestników zajęć na pływalni wynosi maksymalnie 30 osób. Przy wejściu do pływalni umieszczone są wyniki aktualnych badań jakości wody. Basen nie jest dostępny dla dzieci poniżej 3 roku życia. Uczniowie SP nr 2 korzystają z basenu za darmo.

PARK WODNY CZĘSTOCHOWA
Najważnejszym punktem tego artykułu niezaprzeczalnie jest najnowszy projekt Częstochowy – Park Wodny Częstochowa. Park wodny powstał na terenie Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów. W sezonie letnim jest możliwość korzystania zarówno z basenów krytych jak i odkrytych Pływalni Letniej. Część rekreacyjna to powierzchnia 800 m2. Wśród atrakcji można znaleźć – dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, wanny z hydromasażem, zjeżdżalnie typu „Anakonda” oraz jedną szeroką zjeżdżalnię rodzinną, strefa SPA oraz część gastronomiczna. SPA obejmuje bardzo szeroki wybór zabiegów: sauna sucha fińska, biosauna z solą, łaźnia kamienna i rzymska, caldarium, grotę lodową, grotę solną, basen schładzający, basen solankowy.

Są wejściówki godzinne, kilkugodzinne i całodniowe. Można również kupić karnet na 30 dni. Ceny biletów są uzależnione od dnia, w którym będziemy odwiedzać aquapark, dlatego też najlepiej sprawdzić jest cenę tuż przed wybraniem się do aquaparku.

PŁYWALNIA LETNIA – Dekabrystów 45
Już wcześniej wspomniane rekreacyjne kąpielisko składające się budynku zaplecza szatniowo – sanitarnego, wielofunkcyjnej niecki basenowej, brodzika dla dzieci, placu zabaw oraz boiska do piłki siatkowej plażowej i plażowej piłki nożnej. Czynne  sezonowo od 1 czerwca do 31 sierpnia. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Atrakcje wodne w basenie wielofunkcyjnym to: zjeżdżalnia Rodzinna i Anakonda, dzika rzeka, gejzery powietrzne, grzybki wodne, leżanka rurowa i podwodna z masażem powietrznym oraz grota sztucznej fali. W basenie wydzielone są trzy tory pływackie. W brodziku dla dzieci znajdują się dodatkowo: zjeżdżalnia typu „słoń”, jeżyk wodny i gejzer powietrzny. Na placu zabaw, oprócz urządzeń w formie statku, zamontowano różnego typu huśtawki.

Ceny mogą zmienić się w zależności od godziny wejścia.

PŁYWALNIA KRYTA MDK  Łukasińskiego 50/68,
Pływalnia przebudowana została w 2008 roku. Obsługa urządzeń jest sterowana komputerem. Na ścianie znajduje się tablica wyświetlająca temperaturę wody, w basenie i na zewnątrz. Niecka basenu ma długość 25 metrów, dzięki czemu mogą się tam odbywać zawody sportowe. Pływalnia jest klimatyzowana, woda filtrowana i uzdatniana przy pomocy nowoczesnych automatycznych technologii. Pływalnia jest dodatkowo wyposażona w Brodzik dla dzieci, jacuzzi, Płaszcz wodny

Godziny otwarcia uzależnione są od innych zajęć, które odbywają się w tym miejscu

KLUB TAURUS FITNESS & SPA ul. Brzeźnicka 46b
Jest to pierwszy basen w Polsce, gdzie zastosowane jest bezchlorowe uzdatnianie wody metodą SANOSIL, w wyniku której nie ulatniają się żadne szkodliwe związki chemiczne, a jedynie tlen i woda. Do dyspozycji gości jest 20-metrowy basen rekreacyjno – pływacki oraz wiele atrakcji, m.in.
– podwodne ławki z dyszami do masażu powietrznego z dodatkowym masażem pleców i stóp
– przeciwprąd o bardzo silnym nurcie wody
hydromasaż pleców i nóg,
– gejzer intensywnie masujący całe ciało poprzez niezliczona ilość pęcherzyków powietrza, daje dodatkowo ciekawy efekt gotowania się wody na powierzchni
– prysznic Posejdona
jaccuzi

PŁYWALNIA KRYTA przy II LO im. Traugutta w Częstochowie (Kilińskiego 62)
Basen sportowy o wym. 12,5 x 12,5 i o gł. 1,0 – 1,7. Podzielony na cztery tory, z czego jeden z wodą płytką i trzy z głęboką. Ponadto na terenie obiektu odbywają się zajęcia nauki pływania. Na stronie internetowej pływalni można zapoznać się z Roczną ocena jakości wody oraz aktualnymi wynikami badań wody.
Pływalnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 22.00, w sobotę i niedzielę pływalnia jest nieczynna.

Pływalnia Kryta przy SP 48 (Schillera 5)
Basen idealny dla osób, które chcą popływać w małych grupach w basenie sportowym. Osoby odwiedzające to miejsce chwalą je za czystość, brak tłoku, kameralność i dogodne ceny – bilet dla osób dorosłych kosztuje mniej niż 10 zł. Plusem jest także duża ilość ratowników, którzy zapewniają bezpieczeństwo pływającym. Basen sportowy ma wymiary 25m długości x 12,5m szerokości i maksymalną głębokość 1,80m. Wejścia odbywają się w cyklach 45-minutowych.

Basen jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu zarówno zimą jak i latem. Sprawdzi się dla osób aktywnych sportowo i tych, którzy nie przepadają za ruchem. Możemy iść na randkę, na relaks z przyjaciółką, czy na miłe popołudnie z dziećmi. Odwiedzić możemy rano przed pracą na rozruszanie, ale też na wieczór, aby odpocząć po stresującym dniu. Znajdziemy baseny dla dobrze pływających i dla tych, którzy wolą pluskanie w falach. Czy jest inne miejsce tak szeroko rozbudowane i mogące przystosować się do różnych wymagań? A ruszać się warto!

czewa.info | 2019 - 2021