Gdzie zjeść bez glutenu

Celiaklia może występować w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ale dwukrotnie częściej zdarza się u kobiet, niż u mężczyzn. Wybór restauracji w Częstochowie jest duży, mamy możliwość spróbowania kuchni z wielu zakątków świata. Łatwo o burgery, o pizze, czy kuchnie turecka, nie tylko w postaci kebabów (choć i na ich wybór nie można narzekać). Czy jednak łatwo jest znaleźć restauracje bezglutenowa?

W Częstochowie bezglutenowe potrawy serwuje przede wszystkim Toppolino. To miejsce, gdzie można wpaść i szybko zjeść biznesowy obiad jak i delektować się długą kolacją ze znajomymi. Menu to połączenie kuchni regionalnej, śródziemnomorskiej oraz europejskiej. Menu zmienia się wraz z porami roku, tak by móc oferować Gościom potrawy z sezonowych składników. Produkty, których nie można zdobyć w Polsce, takie jak owoce morza czy włoskie sery, wędliny sprowadzane są z zagranicy. Podobnie jest z winami. Jako restauracja śródziemnomorska, Toppolino dużą wagę przywiązuje do dobrej jakości trunków ze sprawdzonych winnic. To naprawdę dobrej jakości produkty, doceniane przez koneserów. Od lat bardzo dużym powodzeniem cieszą się wina polskiej produkcji, nagradzane w licznych międzynarodowych konkursach. W restauracji dostaniemy również wina sprowadzane z Włoch. W menu Toppolino znajdziemy dania bezglutenowe takie jak: jajecznica, strogonow, zupa tajska z kurczakiem i krewetkami, żeberka, łosoś i wiele, wiele innych.

Kolejnym miejscem na bezglutenowej mapie Częstochowy jest Restauracja U Braci, która mieści się w zabytkowej kamienicy u stóp Klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie. W obecnej formie funkcjonuje od 2013 roku, jednak historia tego miejsca sięga początku lat 90. Prowadzona przez dwóch braci skupia ludzi pełnych pasji i miłości do gotowania. U Braci można znaleźć to co najlepsze we włoskiej kuchni, czyli świeży makaron wyrabiany na miejscu, tradycyjną pizzę, fantastyczne desery oraz wyśmienite wina. Drugie już pokolenie kucharzy zafascynowane jest odkrywaniem nowych smaków. Inspiracją jest klasyczna kuchnia włoska, tradycyjne polskie dania w odświeżonych aranżacjach oraz to, co najlepsze w kuchni światowej. Na uwagę zasługuje również ogród w którym na tyłach restauracji hodowane są kwiaty oraz warzywa i owoce używane w kuchni. Dla osób na diecie bezglutenowej polecić można Carpaccio z polędwicy wołowej, krem pomidorowy, czy sałatkę z marynowanym kurczakiem.

Często polecana jest także restauracja Pireus, czyli spełnienie marzenia Grecji w środku polskiego miasta. Wspaniała aranżacja wnętrz na trzech kondygnacjach pozwala przenieść się w klimat odległego państwa. Przy rytmach greckiej muzyki można spędzić wyjątkowy wieczór próbując najlepszych specjałów kuchni tego kraju przygotowywanych na bazie oryginalnych produktów. Wspaniałe potrawy przyrządzane z jagnięciny, świeżych ryb i owoców morza, smacznych oliwek oraz oryginalnych serów sprawiają, że kuchnia grecka jest uznawana za jedną z najlepszych i najzdrowszych na świecie. Właściciel restauracji, Grek, stworzył wyjątkowy klimat tego miejsca pozwalając poznać z czego słynie tradycyjna grecka gościnność. Restauracja Pireus mieści się w pobliżu centrum miasta, 300 m od Jasnej Góry, z dogodnym dojazdem. Z menu bezglutenowego warto spróbować pasty z pieczonego bakłażana, czy wędlin i serów, zupę z owoców morza i ryb, a także szaszłyków z poledwicy wieprzowej z frytkami.

Wszystkie te miejsca zachęcają zarówno wnętrzem restauracji, jak i swoim różnorodnym menu. W każdej z nich znajdzie się coś dla osób na diecie bezglutenowej. Zachęcamy do odwiedzenia ich, aby poznać kuchnię bezglutenową z całego świata.

czewa.info | 2019 - 2021