Co zabrać na pielgrzymkę?

Podczas lipca i sierpnia do Częstochowy przybywa najwięcej wiernych. Wiąże się to z dwoma świętami: Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Co warto zabrać ze sobą na pielgrzymkę pieszą i autokarową?

Pielgrzymka na Jasną Górę

W okolicach święta Wniebowzięcia NMP i święta Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę przybywa masę pielgrzymów. Choć pandemia wpłynęła na zmniejszenie się ich liczby, to z danych organizatorów wynika, że do Częstochowy w lipcu i sierpniu 2021 roku może przyjechać ponad 50 tys. wiernych. Głównie są to piesze i autokarowe pielgrzymki zorganizowane, ale nie brakuje pielgrzymów przybywających samodzielnie lub z rodzinami.

Historia pielgrzymek na Jasną Górę sięga roku 1626. Właśnie wtedy 80 mieszczan wyruszyło z Gliwic do Częstochowy, aby podziękować Maryi za ocalenie miasta przed duńskimi wojskami w wojnie trzydziestoletniej. Na miejscu złożyli ślubowanie, że będą przybywać z pielgrzymką każdego roku.

Co zabrać na pielgrzymkę pieszą?

Ponad 600 – tyle kilometrów muszą pokonać niektórzy wierni pieszo, aby dotrzeć na Jasną Górę. Do takiej pielgrzymki trzeba się odpowiednio przygotować. Istotna jest kondycja, ale również bagaż. Namiot, śpiwór i plecak turystyczny z ciuchami na różną pogodę oraz prowiantem to rzeczy, które są najbardziej potrzebne podczas wędrówki.

Do listy trzeba dodać wygodne buty, podręczną apteczkę, power bank, ładowarkę do telefonu, a także drobne monety na różne opłaty podczas pielgrzymki, jak toalety. Podczas trasy warto mieć ze sobą preparaty na owady, zapas wody niegazowanej oraz batony energetyczne.

Co zabrać na pielgrzymkę autokarową?

Pielgrzymki autokarowe nie wymagają specjalnego przygotowania, jak w przypadku pielgrzymki pieszej. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą niewielkiego plecaka z drugim śniadaniem, płaszczykiem przeciwdeszczowym i wodą. Niezbędne jest nakrycie głowy chroniące przed słońcem, a także wygodne obuwie. Warto wziąć również śpiewnik.

czewa.info | 2019 - 2021