Co zabrać na pielgrzymkę?

Co roku na Jasną Górę pielgrzymuje pieszo nawet kilkaset tysięcy wiernych. Pielgrzymi, którzy do pokonania mają największy dystans pielgrzymują nawet dwa/trzy tygodnie. Pomimo, że pielgrzymka to przede wszystkim przeżycie duchowe, to warto się do niej przygotować również pod kątem kondycyjnym, a także logistycznym. Warto dobrze przemyśleć co ze sobą zabrać, aby potem nie żałować, że się czegoś nie wzięło, lub niepotrzebnie dźwigać nadmiarowy bagaż.

Wyruszając na pielgrzymkę warto mieć dwa plecaki – jeden mniejszy, który będziemy mieli zawsze przy sobie, na bagaż podręczny, oraz większy przewożony autem na pozostałe rzeczy. Mniejszy plecak powinien być lekki, na szerokich szelkach, tak aby było nam z nim jak najwygodniej.

Każdy, kto choć raz był na pielgrzymce doskonale wie, że najważniejsze są wygodne buty. Polecamy zabrać ze sobą przynajmniej dwie pary. Doświadczeni w pielgrzymowaniu radzą, aby jedną parą były wygodne, sprawdzone sandały, natomiast jako druga świetnie sprawdzą się wygodne buty sportowe. Co ciekawe sandały dobrze sprawdzą się również podczas deszczowej pogody – dzięki temu, że woda z nich wypływa a stopa szybko schnie zwiększają one komfort marszu nawet podczas złej pogody. Wybierając buty sportowe powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą i ich przewiewnością. W końcu pielgrzymować będziemy przez kilka godzin dziennie. Ogromnym błędem jest zabieranie na pielgrzymkę nowych butów (dotyczy to zarówno sandałów jak i butów sportowych). Taka decyzja w większości przypadków prowadzi do obtarć, bąbli i ogromnego dyskomfortu w pielgrzymowaniu. Dobrze jest też, wybrać buty nieco większe – dzięki temu bez trudu można włożyć grubszą skarpetkę,  nie będą także sprawiały dyskomfortu jeśli nasze stopy nieco opuchną. Warto zabrać ze sobą również klapki –przydadzą się choćby pod prysznic.

Oprócz wygodnych butów warto dobrze wybrać skarpetki. Warto pomyśleć o skarpetkach sportowych dzięki których stopa będzie się mniej pociła. Również w przypadku skarpetek bardzo ważny jest ich rozmiar – nie powinny być za małe, żeby nie cisnęły, oraz zbyt duże, aby się nie podwijały. Oprócz codziennych skarpetek warto zabrać również nieco grubsze – przydadzą się podczas chłodniejszych wieczorów.

Wybierając garderobę, pamiętajmy o tym, że powinna być ona nie tylko wygodna, ale również godna pielgrzymowania. Zalecane są koszulki z zakrytymi ramionami i spódnice/spodenki minimum do kolan. Warto jest zabrać ze sobą, również ciepłą piżamę oraz wygodny dres.

Dobrze jest przygotować się na różne warunki atmosferyczne – każdy z pielgrzymów powinien mieć w bagażu podręcznym płaszcz przeciwdeszczowy. Zabezpieczyć należy się również przed słońcem. Niezbędne będą kremy z wysokim filtrem (powyżej 60 SPF), oraz nakrycia głowy.

Istotna jest również podręczna apteczka. Jeśli ktoś przyjmuje na stałe leki, to oczywiście powinien je ze sobą zabrać. Oprócz tego warto wyposażyć się w tabletki przeciwbólowe, magnez, wapno, plastry, bandaż elastyczny, maści przeciwzapalne, igły i spirytus, a także mięte i węgiel.

Pakując kosmetyczkę oprócz oczywistych rzeczy warto zabrać również chusteczki nawilżane, płyn antybakteryjny, środek na komary, czy suchy szampon. Oprócz tego warto wyposażyć się w ręcznik szybkoschnący.

Pielgrzymi powinni mieć ze sobą również zestaw podstawowych sztućców oraz metalowy kubek.

Niezbędna będzie również karimata i ciepły śpiwór. Od charakteru pielgrzymki i zorganizowanych noclegów zależy, czy potrzebny będzie również namiot.

Warto jest zabrać ze sobą również telefon, ładowarkę, power banka, latarkę, worki na śmieci (przydadzą się do pakowania, w razie ulewy zamoknie tylko plecak, a nie jego zawartość)

Wybierając się na pielgrzymkę nie powinniśmy zapomnieć również różańca, śpiewnika, modlitewnika a także dokumentów.\

Pielgrzymka na Jasną Górę

W okolicach święta Wniebowzięcia NMP i święta Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę przybywa masę pielgrzymów. Choć pandemia wpłynęła na zmniejszenie się ich liczby, to z danych organizatorów wynika, że do Częstochowy w lipcu i sierpniu 2021 roku może przyjechać ponad 50 tys. wiernych. Głównie są to piesze i autokarowe pielgrzymki zorganizowane, ale nie brakuje pielgrzymów przybywających samodzielnie lub z rodzinami.

Historia pielgrzymek na Jasną Górę sięga roku 1626. Właśnie wtedy 80 mieszczan wyruszyło z Gliwic do Częstochowy, aby podziękować Maryi za ocalenie miasta przed duńskimi wojskami w wojnie trzydziestoletniej. Na miejscu złożyli ślubowanie, że będą przybywać z pielgrzymką każdego roku.

Co zabrać na pielgrzymkę pieszą?

Ponad 600 – tyle kilometrów muszą pokonać niektórzy wierni pieszo, aby dotrzeć na Jasną Górę. Do takiej pielgrzymki trzeba się odpowiednio przygotować. Istotna jest kondycja, ale również bagaż. Namiot, śpiwór i plecak turystyczny z ciuchami na różną pogodę oraz prowiantem to rzeczy, które są najbardziej potrzebne podczas wędrówki.

Do listy trzeba dodać wygodne buty, podręczną apteczkę, power bank, ładowarkę do telefonu, a także drobne monety na różne opłaty podczas pielgrzymki, jak toalety. Podczas trasy warto mieć ze sobą preparaty na owady, zapas wody niegazowanej oraz batony energetyczne.

Co zabrać na pielgrzymkę autokarową?

Pielgrzymki autokarowe nie wymagają specjalnego przygotowania, jak w przypadku pielgrzymki pieszej. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą niewielkiego plecaka z drugim śniadaniem, płaszczykiem przeciwdeszczowym i wodą. Niezbędne jest nakrycie głowy chroniące przed słońcem, a także wygodne obuwie. Warto wziąć również śpiewnik.

czewa.info | 2019 - 2021