Częstochowa – co warto zobaczyć?

Częstochowa jest kojarzona głównie z zabytkami sakralnymi. Miasto oferuje jednak znacznie więcej atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. W miejscowości znajduje się wiele muzeów, ciekawych budowli, a wokół miasta rozciągają się malownicze szlaki turystyczne. Co warto zobaczyć przyjeżdżając do Częstochowy?

Najbardziej znane miejsca w Częstochowie

Częstochowa jest bardzo atrakcyjna pod kątem turystycznym. Aby zobaczyć większość najciekawszych zabytków warto zaplanować sobie na to cały weekend. Już samo zwiedzanie kompleksu klasztornego na Jasnej Gorze potrafi zająć wiele godzin, a nawet cały dzień. Docierając tam warto nie tylko odwiedzić Sanktuarium jasnogórskie, ale też muzeum 600-lecia, Kaplicę Pamięci Narodu, Skarbiec, Arsenał, czy Bastion św. Rocha. To tylko niektóre z naprawdę licznych miejsc, które są dostępne dla turystów.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Częstochowie jest Aleja Najświętszej Maryi Panny. Ciągnie się ona od Placu Daszyńskiego przy Kościele św. Zygmunta z XIV wieku aż do podjasnogórskich parków: im. Staszica i 3-maja. To właśnie przy Alejach znajdziemy wiele zabudowań administracyjnych, ale również historycznych kamienic z zachowanymi do dziś detalami.

Turystom przyjeżdżającym do Częstochowy polecić można również odwiedzenie Parku Miniatur Sakralnych, który powstał na zboczach Złotej Góry (która również stanowi jedną z atrakcji turystycznych) i zajmuje niemal 4 hektary. W parku znajdziemy kilkanaście kopii bazylik i katedr zmniejszone w skali 1:25. Są to makiety m.in. Ostrej Bramy w Wilnie, Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czy chociażby Bazyliki św. Franciszka w Asyżu.

Częstochowskie muzea warte odwiedzenia

Na terenie miasta Częstochowa znajduje się łącznie aż kilkadziesiąt muzeów i galerii sztuk. Oferują one różnorodne wystawy stałe i sezonowe. Jedną z najciekawszych jest ta poświęcona Zdzisławowi Beksińskiemu. Dzięki Miejskiej galerii Sztuki możemy podziwiać ogromny zbiór prac Anny i Piotra Dmochowskich.

Najstarszą instytucją związaną z kulturą w mieście jest Muzeum Częstochowskie. Znajdziemy tam m.in. Gabinety Wybitnych Częstochowian, jak np: Muńka Staszczyka, Jerzego Ostrowskiego, Leona Jelonka, czy ks. Leopolda Wojaka. Dla osób pragnących jeszcze większej ilości ciekawostek historycznych polecamy Muzeum Zapałek, jak i również Muzeum Historii Kolei.

Bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów przybywających do Częstochowy jest Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Nic dziwnego, gdyż zebrana w nim kolekcja poświęcona papieżowi kilkukrotnie przewyższa tę z Watykanu. Podczas odwiedzin można zobaczyć ponad 1500 monet, 600 medali, wiele relikwii, a także inne pamiątki związane z Karolem Wojtyłą.

Na ciekawe seanse zaprasza również Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie. Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych oferuje specjalne pokazy multimedialne, które z pewnością będą gratką dla osób interesujących się tematem szeroko pojętego kosmosu. I choć są to tylko wybrane propozycje turystyczne, miasto Częstochowa oferuje naprawdę o wiele więcej wspaniałych atrakcji. Można o nich poczytać w lokalnych przewodnikach bądź sprawdzić informacje na stronie miejskiego urzędu.

czewa.info | 2019 - 2021