Częstochowa dla seniora
Atrakcji dla młodych Częstochowiaków jest wiele – kluby, bary, escape roomy, zajęcia fitness. Miasto na wiele sposobów przyciąga młodych. Co jednak z osobami w starszym wieku? Okazuje się, że miejsc i projektów nie brakuje.
Pierwszym miejscem jest Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, które doskonale sprawdza się zarówno jako miejsce przeznaczone do różnych form aktywności jak i odpoczynku. Jest ono pierwszą tego typu placówką powstałą z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym zamieszkałych na terenie miasta Częstochowy. Centrum znajduje się przy ulicy Staszica 10, a otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 do godz.18:00.
Na terenie Częstochowy działa wiele klubów seniora, a ich drzwi otwierają się w wybrane dni tygodnia. I tak klub przy ul. Witosa 1B (Spółdzielnia Mieszkaniowa „Północ) czynny jest w poniedziałki od godz. 15.00, klub przy ul. Czecha 21 (Spółdzielnia Mieszkaniowa „Północ) – czynny w środy od godz. 16.00 – 19.00, natomiast klub przy Alei Armii Krajowej 66 m. 274 a (Częstochowska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasza Praca”) – czynny poniedziałki, środy od godz. 9.00 – 12.00. w poniedziałki i wtorki odwiedzić można klub przy Alei Pokoju 13. We wtorki zapraszamy do klubów:
– ul. Ossowskiego 9 (Parafia św. Melchiora Grodzieckiego) – czynny we wtorki od godz. 10.00 – 11.30,
– ul. Staszica 5 (Caritas Archidiecezji Częstochowskiej) – czynny we wtorki od godz. 12.00 – 16.00,
– ul. Rapackiego 3/5 (Caritas Archidiecezji Częstochowskiej) – czynny we wtorki od godz. 10.00 – 15.00,
– ul. Michałowskiego 28A (Caritas Archidiecezji Częstochowskiej) – czynny we wtorki od godz. 16.00 – 18.00,
W weekendy działa np. klub przy ul. Krasińskiego 11a (Polski Komitet Pomocy Społecznej).
Także Muzeum Częstochowskie wychodzi na przeciw potrzebom osób starszych organizując spotkania członków koła seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie w Muzeum górnictwa Rud Żelaza, a także odczyty pracowników Muzeum Częstochowskiego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Jana Długosza w Częstochowie.
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”organizuje imprezy niebiletowane, m.in. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring, Dni Częstochowy, Dni europejskiej Kultury Ludowej, Dni Kultury Chrześcijańskiej, cykle koncertów. Filharmonia Częstochowska oferuje ulgowe bilety dla seniorów legitymujących się kartą emeryta lub rencisty oraz ulgowe bilety dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie ma w ofercie zajęcia z pływania i gimnastyki w wodzie pod okiem instruktora. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie prowadzi wieczorki taneczne, pokazy filmowe, imprezy okolicznościowe oraz wycieczki. Ponadto w DDPS funkcjonuje zespół wokalno-muzyczny „Starsza Młodzież”,
Dla seniorów spragnionych wiedzy polecane są Uniwersytety Trzeciego Wieku przy Akademii Polonijnej w Częstochowie, przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Jana Długosza.
Seniorzy zamieszkujący Częstochowę mają także możliwość uzyskać kartę „Częstochowski senior”, a za jej wydanie nie pobiera się opłat.
To tylko niektóre z częstochowskich atrakcji dla naszych seniorów. Warto zapytać w swojej okolicy, czy na jej terenie działa klub czy stowarzyszenie. Jest ich na prawdę duży wybór, więc na każdym kroku może czekać wspaniała przygoda na Jesień Życia naszych bliskich.