Szlakiem częstochowskich murali

Murale to swoiste wielkoformatowe dzieła sztuki zdobiące coraz więcej polskich miast. Nie brakuje ich również w Częstochowie. Wybierając się na spacer po mieście warto zaplanować go tak, aby móc zobaczyć choćby najbardziej znane z nich. Zaplanowanie takiej wycieczki nie będzie jednak trudne, ponieważ większość najbardziej rozpoznawalnych częstochowskich murali znajduje się w  samym centrum miasta.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych częstochowskich Murali jest Wieża Babel dzieło wykonane  w 2014 roku przez Tomasza Sętowskiego i jego pracownię. Znajduje się na ścianie ośmiopiętrowego budynku przy ul. Dąbrowskiego 2. Można go podziwiać również od strony Placu Wł. Biegańskiego. Tematyka pracy wprost nawiązuje do mitologii. Jednak to, co najbardziej zachwyca w tym dziele to szczegóły. Przyglądając się temu muralowi z każdą chwilą jesteśmy w stanie dostrzec nowe, zachwycające szczegóły. Praca ta, stała się tak bardzo rozpoznawalna, że stała się swoistą wizytówką Częstochowy.

Kolejnym muralem, który ozdobił przestrzeń Częstochowy w 2014 roku jest Świtezianka autorstwa Michała Błacha. Ta praca znajduje się na budynku przy ul. Goszczyńskiego 4. Inspirację do ballady Adama Mickiewicza autor czerpał z nazwy osiedla, na której to dzieło powstało – znajduje się ono na osiedlu Trzech Wieszczy. Pomimo, że początkowo chciał namalować coś bardziej mrocznego i poważnego inspirując się dramatem Dziady, to ostatecznie zainspirował się zdjęciem modelki Ewy Kępys autorstwa Joanny Kustry. Ten wybór z pewnością bardziej spodobał się zarówno mieszkańcom, jak i przedstawicielom spółdzielni mieszkaniowej na której zlecenie ta praca powstała.

Warte uwagi jest również dzieło kolektywu Monstfur  zatytułowane Our Rust. Mural ten powstał w 2016 roku i bezpośrednio nawiązuje do przemysłowej historii Częstochowy.  Znaleźć go można na budynku przy ul. Nowowiejskiego, róg ul. Waszyngtona .Pomimo, że praca ta nie jest tak kolorowa jak na przykład Świtezianka  to warto ją zobaczyć choćby po to, aby móc przyjrzeć się technice wykonania tego dzieła.

W bramie w Alejach NMP 65 zobaczyć możemy dzieło zatytułowane Oko Cyklopa. Jego autorem jest Jacek Sztuka. Praca ta powstała w ramach akcji Aleje – tu się dzieje! To kolejny częstochowski mural, który nawiązuje do mitologii.

Podczas 15 edycji Nocy Kulturalnej został odsłonięty największy częstochowski mural Strażnik Czasu. Zdobi on 150 metrową elewacje kamienicy. Autorem tego dzieła są również Tomasz Sętkowski i jego pracownia, a pomysłodawcą właściciel kamienicy – znany częstochowski zegarmistrz Stefan Rybicki. Dzieło powstało na ścianie kamienicy sąsiadującej z PKP oraz placem Rady Europy.  W dziele powtarza się motyw zegara, możemy na nim znaleźć również portret właściciela kamienicy, a także autoportret artysty. Oprócz nich znaleźć możemy również postacie znane z innych malowideł artysty, które reprezentują realizm magiczny. Wykonanie tego projektu było utrudnione również przez to, że powierzchnia, na której się on znajduje nie jest gładka. Znajdują się na niej zarówno drzwi jak i okna. Artysta musiał wszystko tak zaplanować, aby się idealnie skomponowało. Czy mu się udało każdy z podziwiających musi już ocenić sam.

czewa.info | 2019 - 2021