Gdzie nad wodę?

Już niedługo wakacje, czas urlopów, odpoczynku, coraz dłuższe dni i cieplejsza pogoda. A wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta ochota na kąpiele na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Częstochowy mają szczęście – w mieście i jego okolicy jest szeroki wybór kąpielisk. Do wyboru mamy zarówno kąpieliska, jak i sztuczne zalewy, a także basen letni. Niejednokrotnie do dyspozycji gości jest strefa gastronomiczna, czy miejsca do samodzielnego grillowania.

Jednym z pierwszych jest słynny zbiornik Bałtyk-Adriatyk w Parku Lisiniec. W ostatnich latach rewelacyjnie zmodernizowany, odnowiony, robi wrażenie. Zaplecze zostało poszerzone. Każdy znajdzie coś siebie! Na miejscu jest i bar czynny do późnych godzin nocnych, i ścieżki rowerowe, dla miłośników aktywnego wypoczynku i plaża z piaskiem z Łeby. Kąpielisko jest monitorowane przez ratowników z nowo-wybudowanej wieży.
Drugim z miejsc jest letnia pływalnia przy ul. Dekabrystów, gdzie woda w basenie jest poddawana stałej filtracji. Choć obiekt został oddany do użytku dziesięć lat temu, to nadal trzyma poziom i zachęca do odwiedzin. Zadowoli zarówno rodziny z dziećmi, jak i paczkę znajomych. Na terenie dostępny jest basen wielofunkcyjny oraz brodzik dla dzieci. Samo pływanie to jednak nie wszystko, czas można miło spędzić zjeżdżając ze zjeżdżalni, czy bawiąc się na „rwącej rzece”. A bezpieczeństwa śmiałków codziennie pilnuje kilku ratowników.  Na terenie pływalni znajduje się całoroczna restauracja oraz punkty małej gastronomii. Teren przystosowany jest także dla osób niepełnosprawnych. W 2014 roku obiekt został doceniany przez Prezydenta Miasta Częstochowy, otrzymując Certyfikat „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi”.

Część z kąpielisk znajduje się poza granicami miasta, ale dojazd do nich nie sprawia problemów. Zmotoryzowani mają łatwiej, dojadą bliżej atrakcji, ale osoby podróżujące komunikacją miejską nie będą rozczarowane. Jednym z takich z takich obiektów jest zbiornik w Blachowni. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia rowerów wodnych i innego sprzętu pływającego. Dla dzieci dostępny jest osobny basen oraz wiele placów zabaw, dorośli w tym czasie mogą skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Po zabawie na wodzie można przejść się nowymi, zielonymi ścieżkami, nakarmić kaczki i łabędzie, a także odwiedzić amfiteatr. W sezonie letnim odbywają się tam imprezy, m. in. Dni Blachowni, na które zapraszane są największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Tuż przy wejściu, znajduje się duży parking oraz różnorodna strefa gastronomiczna.  Kolejne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Nieco dalej znajduje się kolejne miejsce warte polecenia – Zalew Zakrzew w Kłobucku. Na terenie do niego przylegającym można skorzystać z ogólnodostępnego grilla, molo, przebieralni, pryszniców, a nawet ogródka piwnego. Znajdziemy tam piękną, piaszczystą plażę, ławki oraz zadaszenia na wypadek pogorszenia pogody. Wszystko co potrzebne, dostępne w jednym miejscu!
Ostatnim miejscem, które polecamy jest Zalew Tasarski we Mstowie. Znajduje się on nad Wartą, niedaleko tzw. Skały Miłości. W okolicy dostępne są spacerowe ścieżki, boisko do gry i place zabaw. Po pływaniu można przenieść się do zadaszonych altan z miejscem do grillowania, a następnie przejść pod scenę, gdzie odbywają się plenerowe imprezy. Brzmi jak plan na idealną randkę.
Częstochowa zachęcą zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i do relaksu na plaży. Oferuje wiele przyjemności dla najmłodszych mieszkańców, ich rodziców czy dziadków. Możliwości jest wiele, a ich wybór zależy od preferencji. Pewne jest jedno, w Częstochowie nie da się nudzić!

czewa.info | 2019 - 2021