KS Norwid Częstochowa – Siatkówka na najwyższym poziomie

Siatkówka to obok piłki nożnej i skoków narciarskich jeden z ulubionych sportów Polaków. jednym z ciekawszych klubów siatkarskich wartych poznania jest Norwid Częstochowa. Przeczytaj o drużynie i poznaj jej historię.

Początki KS Norwid Częstochowa

Częstochowianie mogą być dumni ze swoich sportowców. Miejscowe drużyny odnoszą wiele sukcesów. Obok żużlu oraz piłki nożnej częstochowianie fantastycznie sobie radzą w siatkówce. Przykładem jest oczywiście pierwszoligowy KS Norwid Częstochowa, który w swoim nieco ponad 20-letnim istnieniu może pochwalić się pokaźną listą sukcesów.

Początki klubu sięgają roku 1999. Właśnie wtedy powołana została pierwsza klasa o profilu siatkówki w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana K. Norwida. Już w tym samym roku zespół, którego trenerem był Janusz Sikorski, zdobył srebrny medal w mistrzostwach Polski. Już w kolejnym sezonie AZS Norwid zdobył złoto w Mistrzostwach Polski Kadetów

Warto wspomnieć również o drużynie juniorów, która w latach 1999/2000 wywalczyła sobie I miejsce w zawodach wojewódzkich i III w ogólnopolskich. We wrześniu 2000 roku Juniorzy awansowali do II ligi mężczyzn, zaś w kolejnym sezonie świętowali zdobycie złota w mistrzostwach Polski.

Sukcesy częstochowskiej siatkówki w latach 2002 – 2014

Od 2002 roku siatkarze KS Norwid zdobyli mnóstwo medali w różnych kategoriach wiekowych. Częstochowianie świętowali sukcesy nie tylko w zawodach regionalnych i ogólnopolskich, ale także międzynarodowych.

Wpływ na dobrą passę częstochowskich drużyn miało nie tylko olbrzymie zaangażowanie samych zawodników, dobre wyszkolenie i strategia opracowana przez trenerów oraz niemałe wsparcie kibiców, ale również powstanie Stowarzyszenia Sportowego Seniorzy – Juniorom „Siatkówka 2002”. Trzeba również zaznaczyć, że od 2012 roku tytularnym sponsorem klubu został Exact Systems.

W latach 2002 – 2014 Juniorzy Norwida mogli świętować 6-krotnie, zdobywając m.in tytuły mistrza i wicemistrza Polski, a także złoty medal Mistrzostw Świata. W tym samym czasie Kadeci przynieśli swojemu klubowi 8 zwycięstw. na ich koncie pojawiły się złota i srebra na Mistrzostwach Europy oraz kilkukrotne Wicemistrzostwo Polski.

Wiele osiągnięć zdobyły także drużyny w piłce siatkowej Plażowej. Właśnie tu KS Norwid może się pochwalić srebrnymi i brązowymi medalami Mistrzostw Europy i Świata. Warto także wspomnieć o Młodzikach, który 3-krotnie stawali na podium w Mistrzostw Polski zdobywając medal srebrny (2010)  i 2 razy brązowy (2008 i 2014).

Pierwszoligowy KS Exact Systems Norwid

Od sezonu 2015/2016 częstochowscy Norwidowcy awansowali do I ligi, w której występuje do dziś. Początkowe lokaty w zawodach nie były medalowe, aczkolwiek zespołom udało się już w pierwszym sezonie uplasować na 10 pozycji, a w kolejnych dwóch zająć 7 oraz 6 miejsce.

Z powodu braku większych sukcesów “błękitno-granatowych” w roku 2019/2020 zmienił się szkoleniowiec drużyny – Piotr Lebioda zastąpił Tomasza Wasilkowskiego. Tamten sezon zakończył się dla częstochowian pozycją 11, ale już w kolejnym KS Exact Systems Norwid uplasował się na 5 miejscu. Jest to najlepsza lokata częstochowskiej drużyny siatkowej w występach pierwszoligowych.

czewa.info | 2019 - 2021