Muzycy pochodzący z Częstochowy

Z Częstochowy pochodzi wiele znanym osobistości. Można tu wymienić m.in. Przemysława Kossakowskiego, Jerzego Kuleja, czy Stanisława Długosza. Wśród wszystkich sław nie brakuje również artystów muzycznych, którzy pochodzą z Częstochowy lub są z nią mocno związani.

Najbardziej znani muzycy z Częstochowy

Z pewnością każdy zna zespół T-Love, który wypuścił takie hity, jak Nie nie nie i Chłopaki nie płaczą. Lider formacji, Muniek Staszczyk, pochodzi właśnie z Częstochowy i uczęszczał do miejscowego IV LO, o którym wspomniał w jednej z najbardziej rozpoznawalnych utworów T-Love.

29 stycznia 1955 roku w Częstochowie urodził się Jan Pospieszalski. Dziś znany bardziej z kanałów publicystycznych, niegdyś grał w takich zespołach, jak Czerwone Gitary, Woo Boo Doo, Voo Voo. Ukończył szkołę muzyczną (II stopień) i we wczesnej karierze grywał również w różnych zespołach jazzowych.

Wymieniając najbardziej rozpoznawalnych muzyków z Częstochowy nie można zapomnieć o Aleksandrze Klepaczu, lidera Formacji Nieżywych Schabuff, którego przebój Lato do dziś pojawia się w wielu stacjach radiowych. Sporą sławą cieszy się także Mariusz Golling, który pod pseudonimem Sarius reprezentuje scenę hip-hopową. Wydane przez niego płyty pokryły się złotem i platyną!

Fanom reggae z pewnością nie jest obcy zespół Habakuk. Kapela powstała w końcówce lat 80 ubiegłego wieku w Częstochowie i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Zespół pojawił się na wielu największych festiwalach w kraju, m.in. na Przystanku Woodstock, czy Jarocin Festival.

Częstochowscy muzycy odnoszący sukcesy

Częstochowska scena muzyczna jest bardzo różnorodna. W mieście działa dużo zespołów i solowych artystów, którzy odnoszą mniejsze bądź większe sukcesy w skali województwa, a także kraju. Jedną z takich kapel jest lokalny The Storks, który został doceniony przez organizatorów renomowanego Blues Rawa Festiwal, co umożliwiło zaprezentowanie swojej twórczości na jednej ze scen w 2020 roku.

Nie można również zapomnieć o Marcinie Czerwińskim, który w 2013 roku spróbował swoich sił w programie Must Be The Music. Muzyk z Rakowa regularnie komponuje nowe utwory i koncertuje po całym kraju, a jego profil na Facebooku obserwuje już ponad 50 tys. fanów.

Muzycy związani z miastem Częstochowa

Na sam koniec warto wspomnieć o dwóch innych zespołach, które po części związane są z częstochowską sceną muzyczną. Jest to formacja Cała Góra Barwinków (reggae/ska) wywodząca się z Kłobucka, która aż trzykrotnie pojawiła się na deskach sceny Przystanku Woodstock.

Na tym samym festiwalu, pod zmienioną nazwą na Pol’and’Rock, w 2019 roku pojawiła się również inna kapela związana z Częstochową – Snowblind. Choć ta rockowo-metalowa kapela na co dzień działa w Katowicach, to jeden z jej członków pochodzi właśnie z Częstochowy.

Pewnie nie każdy wie, ale z Częstochową jest związanych wielu wspaniałych kompozytorów i dyrygentów. Można tu wymienić chociażby Krzysztofa Komedę, który w czasie II Wojny Światowej został przesiedlony z wielkopolski do Częstochowy i tu pobierał naukę gry na pianinie od Wandy Kopeckiej.

Z miastem związany jest również inny znany muzyk – Jerzy Swoboda. Polski dyrygent urodził się w Rzeszowie, a w latach 1998 – 2005 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej. Od wielu lat jest również wykładowcą w Katedrze Muzyki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie.

czewa.info | 2019 - 2021