Najlepsze miejsca na grzyby w Częstochowie

Spodziewane warunki pogodowe mają nie sprzyjać wzrostowi grzybów, zatem można spodziewać się ich niewiele w pobliskich lasach. Czy w Częstochowie i jej okolicach są miejsca, gdzie rosną grzyby? Co zabrać ze sobą?

Grzybobranie w pigułce

Pierwszych grzybów można szukać już wiosną. Właśnie wtedy lasy obfitują w zajączki, koźlarze, kurki, podgrzybki, czy maślaki. U schyłku lata i jesienią pojawiają się opieńki, prawdziwki i podgrzybki brunatne, a także piękne okazy maślaków. Wybierając się do lasu, warto mieć ze sobą atlas, aby móc dokładnie sprawdzić znalezione grzyby. Co jeszcze jest przydatne podczas grzybobrania?

Na grzyby warto jechać z osobą, która dobrze zna dane lasy i ma wysoką wiedzę na temat grzybów. Bagażem, oprócz koszyka i scyzoryka, powinien być niewielki plecak, a w nim: termos z ciepłym napojem, drugie śniadanie, środki przeciw owadom oraz peleryna przeciwdeszczowa, power bank i telefon. Ubiór powinny stanowić długie spodnie, nieprzemakalne buty i koszulka lub bluza – adekwatnie do pogody.

Gdzie na grzyby w Częstochowie i okolicach?

Wokół Częstochowy rozciąga się wiele terenów leśnych, które zazwyczaj obfitowały w grzyby. Niestety w całym województwie śląskim w tym roku nie notuje się ich wysypu, raczej pojedyncze przypadki. Zupełnie odwrotna sytuacja panuje w okolicach Łodzi, Kielc, Szczecina oraz niemal całego podlasia – tam grzybów nie brakuje.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc na grzybobranie w okolicach Częstochowy są lasy pod Olsztynem. Dość dużo grzybów, szczególnie pieprzników jadalnych, można znaleźć w rejonach Nowej Wsi. Natomiast borowiki, maślaki oraz kozaki pojawiają się w Konopiskach, a dokładniej w lasach od strony wsi Korzonek. Grzybiarze polecają też lasy w okolicach Kłobucka.

Występowanie grzybów w Częstochowie i okolicach można na bieżąco śledzić np. przez aplikację w telefonie. Stale zmieniające się warunki pogodowe w okresach od lipca do końca września zazwyczaj bardzo wpływają na miejscowy wysyp grzybów.

czewa.info | 2019 - 2021