Noc Muzeów 2022 w Częstochowie

Tegoroczna Noc Muzeów 2022 już niedługo! Popularna impreza kulturowa rozpocznie się 21 maja. Częstochowskie muzea po raz kolejny bierą udział w tym wydarzeniu i już szykują udostępniają swoje programy.

Noc Muzeów 2022 w Częstochowie

Noc Muzeów jest imprezą kulturową zapoczątkowaną w Berlinie w roku 1997. Wydarzenie odniosło wtedy ogromny sukces przyciągając do miejskich muzeów mnóstwo zwiedzających. Niedługo później podobne wydarzenia zaczęły odbywać się cyklicznie w innych miastach Europy. Noc Muzeów w Polsce po raz pierwszy odbyła się w 2003 roku, a obecnie w wydarzeniu bierze udział kilkaset instytucji na terenie całego kraju.

Tegoroczny plan wydarzeń w ramach częstochowskiej Nocy Muzeów prezentuje się bardzo atrakcyjnie. W imprezie uczestniczy kilkanaście instytucji, które udostępniły już swoje programy. Oprócz specjalnie przygotowanych wystaw i warsztatów, odwiedzający będą mogli zobaczyć również wiele stałych ekspozycji.

  1. Ratusz

W godzinach od 17.00–18.30 odbędą się warsztaty dla dzieci połączone z prezentacją różnych okazów motyli nocnych ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. Od 19:30 dr. Łukasz Pabich z Działu Historii oprowadzi chętnych po wystawie Vabank i opowie o banknotach, które funkcjonowały na ziemiach polskich. Z kolei o godzinie 21:30 Małgorzata Szczęsna z Działu Historii zaprezentuje wystawę pt: “Dzieje miasta Częstochowy”. Warto dodać, że podczas całego wieczoru będzie dostępna również wystawa tradycyjnej ceramiki ukraińskiej ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

  1. Stary Ratusz

Od godziny 21:00 odbędzie się oprowadzenie kuratorskie “Co kryją mury Starego Ratusza?” prowadzone przez Magdalenę Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii.

  1. Pawilon Wystawowy

W godzinach od 18:00 do 21:00 odwiedzający będą mogli podziwiać pokaz Panta rhei, czyli przedstawienie powstawania pracy plastycznej w technice mieszanej. Motywem przewodnim przedsięwzięcia będzie częstochowski Ratusz przedstawiony jako latarnia morska. Co ważne, każdy z odwiedzających będzie mógł wziąć udział w powstawaniu pracy, a na koniec zabrać swoją część dzieła do domu. Z kolei w godzinach od 17:30 do 20:00 odbędzie się spotkanie z Elżbietą i Lechem Lednickimi w ramach 50-lecia twórczości artystów.

  1. Galeria Dobrej Sztuki

Na odwiedzających czekają dwie wystawy. O 19:00 Czyn-iąc piękno z dr. Katarzyną Sucharkiewicz z Działu Sztuki. O 20:00 rozpocznie się spotkanie z Magdaleną Matysiak z Działu Sztuki na wystawie Sztuka Polska XIX i XX wieku.

  1. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

O godzinie 20:30 Mariusz Grzyb z Działu Historii oprowadzi odwiedzających muzeum po wystawie Dzieje Górnictwa Rud Żelaza.

  1. Multicentrum Zodiak

W godzinach od 17:00 do 18:30 dzieci mogą wziąć udział m.in. w warsztatach edukacyjnych połączonych z zabawą opartą na budowaniu z klocków K’nex charakterystycznych dla Częstochowy modeli budynków. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy trwają pod nr. telefonu: 504 757 502.

  1. Rezerwat Archeologiczny

Od 17:30 i 19:30 trwać będą spotkania z Gertą Bielińską z Działu Archeologii pt: “Bransolety z żelaza meteorytowego”. Przewidziane są również warsztaty, podczas których najmłodsi będą uczyć się lepić biżuterię z gliny.

  1. Muzeum Żydów Częstochowian

Muzeum zaprasza o 18:00 na wystawę “Żydzi Częstochowianie” prowadzone przez Wiesława Paszkowskiego z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Chętni będą mogli także wziąć udział w grze miejskiej “Poszukiwana/poszukiwany. Janka i Staszek”.

czewa.info | 2019 - 2021