Przebudowa Dworca Częstochowa Osobowa

W 2019 odbył się konkurs organizowany przez PKP, w którym wyłoniono zwycięski projekt przebudowy dworca w Częstochowie. Niedawno spółka poinformowała o zmianach koncepcji – nowa budowla ma być większa. Co się zmieni w nowej wersji planu?

Dworzec Częstochowa Osobowa – jak miał wyglądać?

Już niebawem ruszą prace związane z wyburzeniem obecnego dworca w Częstochowie. Projekt nowego budynku został wyłoniony w konkursie i pochodzi od pracowni Toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika. Początkowo plan zakładał powstanie dwóch budynków – części wschodniej i zachodniej.

Część pierwsza miała składać się z 3 poziomów. Na parterze przewidziano kasy i automaty biletowe, punkt wynajmu aut, informację, toalety oraz zejście do przejścia podziemnego. Na piętrze miały znajdować się toalety, poczekalnia, bawialnia dla dzieci, restauracja, kaplica czy księgarnia, zaś ostatnie piętro miało być przeznaczone na pokoje techniczne. Zakładano, że część zachodnia będzie mniejsza – z niewielką poczekalnią, biletomatami oraz toaletami. Przewidziano również piętro na pasaż handlowy.

Jak zmienił się projekt budowy nowego dworca w Częstochowie?

Jak podaje PKP, w porozumieniu z autorem zwycięskiego projektu pierwotne plany zostały nieco zmodernizowane. Nowa koncepcja zakłada powstanie aż trzech powiązanych ze sobą budynków. Wschodnia część będzie stanowić centrum obsługi pasażerów. Pasaż nad torami zostanie miejscem typowo handlowym, a zachodnia część nieco się powiększy względem pierwotnego planu, co będzie bardziej funkcjonalne dla pasażerów – szczególnie tych, którzy będą korzystać również z centrum przesiadkowego dla autobusów mieszczącego się tuż obok budynku.

Pierwotne plany były prezentowane w mediach już jakiś czas temu, ale na nowe będzie trzeba poczekać do zakończenia prac związanych z dokumentacją projektową. O szczegółach inwestycji powinniśmy usłyszeć już niedługo, gdyż PKP podaje, że finalizuje wszystkie niezbędne dokumenty związane z przebudową. Warto podkreślić, że będzie to jedna z największych inwestycji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023.

Już niedługo stary Dworzec Częstochowa Osobowa zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowa budowla. Dworzec ma mieć nowoczesną bryłę i być w pełni funkcjonalny dla pasażerów i obsługi. Prace związane z wyburzaniem mają zacząć się już w pierwszej połowie 2022 roku.

Częstochowscy przedsiębiorcy: chcemy wykupić stary budynek

Od dłuższego czasu w różnych mediach pojawiają się informacje o częstochowskich przedsiębiorcach, którzy chcą wykupić stary dworzec i dostosować go do własnych potrzeb. Miałyby powstać tam punkty usługowe, mała galeria oraz restauracje.

Jednak z informacji publikowanych przez PKP wynika, że do spółki nigdy nie trafił żaden wniosek, a tego rodzaju informacje trafiały do niej jedynie z mediów. Na tym etapie prac nie ma możliwości zmiany planów. Ponadto przedsiębiorcy nie wykazali oficjalnie dokładnej koncepcji zagospodarowania obecnego budynku, jego źródeł finansowania oraz ogólnego biznes planu.

czewa.info | 2019 - 2021