Przedszkole w Częstochowie

Według polskiego polskiego prawa przedszkole jest instytucją, która przyjmuje dzieci od trzeciego roku życia, jednak często jest to rozszerzane to dwóch lat i dziewięciu miesięcy, a nawet dwóch i pół roku. Wychowankowie uczęszczają do placówki do rozpoczęcia nauki w szkole. Pobyt w przedszkolu nie jest obowiązkowy, choć istnieje zastrzeżenie dla pięcio- i sześciolatków, mówiące, iż dzieci te muszą zrealizować roczne przygotowanie przedszkolne.

W Częstochowie funkcjonuje obecnie 37 przedszkoli państwowych. Dwa z nich prowadzą przyjmują zarówno zarówno dzieci zdrowe (pełnosprawne), jak i dzieci w różnym stopniu niepełnosprawne pod względem fizycznym lub umysłowym, jest to: Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43 w Częstochowie oraz Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie.

Rodzice często wybierają placówkę, która znajduje się niedaleko ich miejsca zamieszkania czy pracy. I tak: na terenie dzielnicy Błeszno otwarte jest jedno przedszkole -Miejskie Przedszkole nr 19. W dzielnicy Raków funkcjonują trzy przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 4 im. Jana Brzechwy, Miejskie Przedszkole nr 7 oraz Miejskie Przedszkole nr 33. Niedaleko nich znajduje się także Miejskie Przedszkole nr 8. Na Stradomiu działają dwa przedszkola miejskie: Miejskie Przedszkole nr 9 i Miejskie Przedszkole nr 41. Mieszkańcy dzielnicy Dźbów mogą prowadzać dzieci do Miejskiego Przedszkola nr 30. Na terenie Gnaszyna znajduje się Miejskie Przedszkole nr 29. Przedszkole nr 31 działa natomiast w Kiedrzynie. Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka wychowuje przedszkolaki z dzielnicy Wyczerpy Dolne. W okolicy Grabówki znajdziemy aż trzy przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 32, Miejskie Przedszkole nr 38, Miejskie Przedszkole nr 18. Na granicy Tysiąclecia i Grabówki funkcjonują: Miejskie Przedszkole nr 42, Miejskie Przedszkole nr 12, Miejskie Przedszkole nr 34. Miejskie Przedszkole nr 5 im. Jana Kilińskiego w Częstochowie znajduje się na granicy Tysiąclecia i Śródmieścia. Miejskie Przedszkole nr 11 i Miejskie Przedszkole nr 14 działa na terenie Tysiąclecia. Niedaleko, bo na Północy, znajdują się Miejskie Przedszkole nr 15 im. Jana Pawła II, Miejskie Przedszkole nr 16 oraz Miejskie Przedszkole nr 36. Na Wrzosowiaku natomiast otwarte jest Miejskie Przedszkole nr 20 im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Miejskie Przedszkole nr 37. W okolicy centrum Częstochowy wybór przedszkola nie jest łatwy, dostępne są miejsca w aż pięciu placówkach. Dzieci mogą uczęszczać do: Miejskiego Przedszkola nr 23 im. Jasia i Małgosi, Miejskiego Przedszkola Nr 1 im. Misia Uszatka, Miejskiego Przedszkola nr 3 im. Bajkowej Krainy, Miejskiego Przedszkola nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków, Miejskiego Przedszkola nr 13 im. Krecika. Na Starym Mieście otwarte jest Miejskie Przedszkole nr 21, Miejskie Przedszkole nr 26 im. Krasnala Hałabały, Miejskie Przedszkole nr 27 oraz Miejskie Przedszkole nr 12 im. Ireny Szewińskiej.  Miejskie Przedszkole nr 6 w Częstochowie jest na Ostatnim Groszu. Przedszkole Miejskie Przedszkole nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie zrzesza przedszkolaków z dzielnicy Zawodzie-Dąbie.

Warto pamiętać o tym, że przedszkole państwowe nie jest dziś jedynym, do którego można posłać dziecko. Istnieją także inne przedszkola: prywatne (tworzone przez osoby fizyczne lub organizacje) oraz przedszkola „edukacji alternatywnej”. Te natomiast podstawowy plan rozszerzają o specjalne programy edukacyjne, np. Eco, Vegan. To do którego wyślemy naszą pociechę jest kwestią indywidualną. Najważniejsze, aby w placówce pracowały nauczyciele z sercem do dzieci i odpowiednim wykształceniem. 

czewa.info | 2019 - 2021