Ranking liceów

W Częstochowie znajdziemy 39 szkół ponadpodstawowych. Każda z nich ma szereg różnych profili, kształci na innym poziomie i oferuje inne zajęcia dodatkowe. Która szkołę wybrać, aby jak najlepiej zdać maturę? Które technikum wybrać, aby uzyskać najlepszą wiedze praktyczną? Nastolatek szukający szkoły na następny etap edukacji może czuć się pogubiony. Nic dziwnego, oferta edukacyjna jest ogromna, szkoły prześcigają się w reklamach, zaproszeniach. Zachęcają na wiele sposobów. Organizują dni otwarte, zakupują nowe wyposażenie, chlubią się znanymi absolwentami. Sposób jest wiele. Jak więc dobrze wybrać szkołę ponadpodstawową? Wszak niejednokrotnie słyszy się, że na okres nauki w szkole średniej przypadają najpiękniejsze lata życia. Z pomocą przychodzi zespół nauczycieli i dyrektorów, który na podstawie zdawalności matur, ilości olimpijczyków i innych wytycznych tworzy ranking. Już od ponad 20 lat miesięcznik „Perspektywy” przygotowuje Ranking Szkół Ponadpodstawowych. W artykule skupimy się na najlepszych liceach w Częstochowie.

Według rankingu w 2021 najlepiej wypadło II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie zajmując 165 pozycję wśród szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Ranking objął 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 technika. Rok wcześniej (2020) to samo liceum było na 195 pozycji, a jeszcze rok wcześniej (2019) – 252. Drugie miejsce w roku 2021 zajmuje IV LO im. Henryka Sienkiewicza. Jest 168 w rankingu, w roku 2020 było najlepszym liceum w Częstochowie i 111 w całej Polsce, rok wcześniej także było najlepszym w Częstochowie, a w skali całego kraju uplasowało się na miejscu 116. Następnie znajdziemy I Społeczne LI im. Zbigniewa Herberta STO – pozycja 244, IX LO im. Cypriana K. Norwida – miejsce 318, I LO im. Juliusza Słowackiego – miejsce 321, VII LO im. Mikołaja Kopernika – miejsce 431, Katolickie LO SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej – 661, ranking ten zamyka III LO im. Dr. Władysława Biegańskiego – miejsce 845.

II LO im. Romualda Traugutta jest 15 najlepszym w całym województwie śląskim, tuż za nim na miejscu 16 jest IV LO im. Henryka Sienkiewicza. Nieco dalej, na miejscu 27 jest I Społeczne LO im. Zbigniewa Herberta. W trzeciej dziesiątce znalazło się IX LO im. Cypriana K. Norwida – miejsce 34, oraz I LO im. Juliusza Słowackiego – miejsce 35. Na 48 pozycji w województwie śląskim znajdziemy VII LO im. Mikołaja Kopernika. Miejsce 69 zajmuje Katolickie LO SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej. W kolejnej setce, na miejscu 105 znalazło się III LO im. Dr Władysława Biegańskiego

Warto jeszcze wspomnieć o innym typie szkół kształcących na poziomie ponadpodstawowym – wśród częstochowskich szkół technicznych najwyżej sklasyfikowane zostało Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych (19. miejsce w woj. śląskim i 142. pozycja w kraju). TZN uplasował się na 34. pozycji w woj. śląskim i 204. w kraju.

Ranking zmienia się z roku na rok, tak jak i zmieniają się uczniowie uczęszczający do szkoły. Pamiętajmy, że w każdym miejscu to głównie od nas zależy ile wyniesiemy z jej murów.

czewa.info | 2019 - 2021