Sokole Góry

Rezerwat Sokole Góry położony jest w niedalekiej odległości od Olsztyna, obejmuje on szereg wapiennych wzgórz porośniętych lasem. Biegnie tu czerwony pieszy Szlak Orlich Gniazd. To miejsce dla wszystkich, coś dla siebie znajdą miłośnicy spokojnych spacerów, wycieczek rowerowych czy wspinaczki. Zadowoleni będą również grotołazi! Teren to lesiste masywy z urokliwymi wapiennymi skałkami oraz licznymi osobliwościami przyrodniczymi. Rezerwat przyrody, obejmujący to interesujące skupisko jurajskich wzniesień, utworzony został w 1953 roku i zajmuje powierzchnię 216 ha. Jego nazwa została nadana przez lokalną ludność, która to widywała na zboczach gór sokole gniazda. Ze względu na wielkość obszaru jest to drugi rezerwat Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (największym jest Dolina Racławki). Wyróżniające się w krajobrazie wzniesienia osiągają ok. 400 m n.p.m. Główne z owych wzniesień to Góra Sokola, Góra Setki, Pustelnica oraz Puchacz (według niektórych źródeł nazwa ta pochodzi od puchaczy, które jeszcze nie dawno zamieszkiwały ten teren).  Jedną z polecanych tras jest ta na Krzyżną Górę i Sokolik. Wycieczka rozpoczyna się z parkingu tuż obok Schroniska Szwajcarka. Samo Schronisko Szwajcarka położone jest na wysokości 520 m n.p.m. na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, u podnóża Krzyżnej Góry. Spod Schroniska ruszamy na nasz szlak w kierunku Krzyżnej Góry i Sokolika. Do celu poprowadzi nas szlak czarny na Krzyżną Górę oraz szlak czerwony na Sokolik. Pierwszy odcinek trasy ma długość około 500 metrów i kończy się na rozdrożu tuż przy Husyckich Skałach. Na szczycie Husyckich Skał zlokalizowany jest, zabezpieczony barierką, punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Przełączkę oraz Sokolik. Z rozdroża tuż przy Husyckich Skałach ruszamy czarnym szlakiem. Krzyżną Górę wieńczą formacje skalne, tak zwane ostańce granitowe, a na szczyt poprowadzą nas schody wykute w skale. Na wierzchołku umieszczony został 7 metrowy żelazny krzyż. Z Krzyżnej Góry rozpościerają się wspaniałe widoki na całą panoramę Karkonoszy od Przełęczy Okraj aż po Przełęcz Szklarską, dolinę Bobru, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i okoliczne urokliwe wsie. Z Krzyżnej Góry udać się można w kierunku Sokolika. Szlak biegnie głównie lasem. Wokół widoczne są liczne skałki, na których często można spotkać miłośników wspinaczki. Ten odcinek trasy ma długość około 1 kilometra i kończy się na Sokoliku, przy którym zlokalizowana jest strefa odpoczynku z ustawionymi ławkami. Na szczyt skałek wieńczących Sokolik prowadzą metalowe schody kończące się tarasem widokowym. Znajdują się tam dwie ławeczki, z których możemy podziwiać okolicę i wspaniały widok na Krzyżną Górę, a w tle Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką.

Góry Sokole kryją w sobie kilkadziesiąt jaskiń, wśród których najsłynniejszymi są: Jaskinia św. Maurycego, Koralowa, Pod Sokolą Górą, Studnisko, Olsztyńska, i Wszystkich Świętych. Spotkamy tu jaskinie niewielkie i łatwe do spenetrowania, ale i te o rozwinięciu pionowym, niebezpieczne do zwiedzania, wymagające profesjonalnego sprzętu i dużych umiejętności. Wśród niebezpiecznych jaskiń pionowych, których nie poleca się odwiedzać przypadkowym turystom jest Jaskinia Koralowa, o głębokości aż 30 m, z piękną i oryginalną szatą naciekową, od której wzięła się nazwa groty. Jeszcze głębsza jest Jaskinia Studnisko, o głębokości 75,5 m (najgłębsza jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej). Choć ich wejścia są prowizorycznie ogrodzone, lepiej zachować ostrożność, szczególnie podróżując z dziećmi. Jaskinie, które nie stworzą problemów w zwiedzaniu to Jaskinia Olsztyńska czy Jaskinia Komarowa. Ta pierwsza uchodziła niegdyś za jedną z piękniejszych jaskiń w Polsce, z przepiękną i bogatą szatą naciekową, jednak eksploatacja kalcytu doprowadziła do jej dewastacji. Dziś jaskinia w niczym nie przypomina dawnego cuda natury.

Góry Sokole zachęcają do odwiedzin zarówno latem jak i zimą. Każdy z nas znajdzie tam coś dla siebie. A niedaleka odległość od Częstochowy jest dodatkowym atutem. To co, do zobaczenia na szlaku?

czewa.info | 2019 - 2021